Grywald - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Krościenko nad Dunajcem.
Miejscowość ta występuje w dokumentach po raz pierwszy w roku 1330 jako Grünewald, czyli Zielony Las. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim. Znajduje się na stokach Lubania w Gorcach.


Główną atrakcją miejscowości jest XV - wieczny gotycki kościół drewniany pw. św. Marcina. Legenda mówi, że na miejscu dzisiejszej świątyni znajdować się miała pogańska gontyna.


Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Wieś jest wspaniałą bazą wypadową na szlaki turystyczne w Gorce i Pieniny. W pobliżu znajdują się wyciągi narciarskie - Polana Sosny w Niedzicy, Palenica w Szczawnicy i Góra Wdżar w Kluszkowcach koło Czorsztyna.

 

Zamek w Niedzicy - średniowieczna warownia wzniesiona na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego we wsi Niedzica Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie).

Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w. przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. W okresie średniowiecza i później na uposażenie właścicieli zamku składały się dobra wchodzące w skład Zamagurza. Dzisiaj zamek spełnia funkcje muzealno-hotelowo-gastronomiczne, będąc jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi "aleja". Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego.


W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI-XIX w. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Przez koleją bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (obecnie urządzono tu tzw. izbę tortur). Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale na głębokość ponad 60 m. W tzw. Izbach Pańskich na zamku górnym zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży.

Po przeciwległej stronie Dunajca nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny zamku w Czorsztynie.

Turystyka wodna
RZEKA: spływ Przełomem Dunajca, sporty ekstremalne, spływy kajakowe, wędkarstwo
JEZIORO: kajaki, jednostki żaglowe, rowery wodne, wypożyczalnie sprzętu, surfingi, wędkarstwo na rzekach górskich i na Jeziorze Czorsztyńskim, bojery, statek BIAŁA DAMA, zwiedzanie zapory wodnej Czorsztyn - Niedzica (dł. 404 m., wys. 56 m.)


Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.


RAFTING na Dunajcu - Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w nim uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.


Spływ kajakiem na Dunajcu
Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.

W odległości 5,5 km od Grywałdu położone jest Krościenko nad Dunajcem.

Krościenko jest bardzo ważnym punktem wypadowym w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Z samego Krościenka wychodzą trzy znakowane szlaki turystyczne: szlak żółty - bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu (z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański. Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r. szlak zielony - rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.).


Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.) Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek. Szlak czerwony - przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.), z drugiej w Gorce - na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.)


Trasy rowerowe

(wypożyczalnie rowerów: Czorsztyn, Sromowce W., Niedzica, Krościenko, Szczawnica, trasy rowerowe: m. in. Czorsztyn - Szczawnica - Słowacja - Niedzica - Czorsztyn)


Turystyka zimowa:
- wyciągi narciarskie, Czorsztyn-Ski, Kluszkowce,


Pozostałe wyciągi w okolicy: Krościenko, Szczawnica, Jaworki, Białka Tatrzańska,
- trasy biegowe
- kuligi
- wędkarstwo przeręblowe

 

 


Inne atrakcje:

- imprezy sportowe i folklorystyczne, ogniska z pieczeniem barana z udziałem kapeli góralskiej
- kuchnia regionalna
- przejścia graniczne ze Słowacją: w Niedzicy - dla zmotoryzowanych, w Szczawnicy - piesze i dla rowerów
- Korty tenisowe; Maniowy, Niedzica, Kluszkowce
- Zbieranie grzybów, jagód, ziół; rejon lasów Pienin, Gorców, Orawy
- Zwiedzanie Zabytków "Szlaku Gotyckiego"
- Łapsze Niżne - kościół
- Dębno - kościółek św. Michała Archanioła
- Łapsze Wyżne - kościół
- Frydman - kościół, piwnice
- Łopuszna - kościół
- Harklowa - kościół
- Trybsz - drewniany kościółek

Strona główna | Oferta | Atrakcje | Kontakt | Lokalizacja
Copyright © POKOJE GOŚCINNE " NA WYMYŚLU" Zofia i Stanisław Tkaczyk Grywałd- Krościenko nad Dunajcem.
Realizacja: Verakom